Biodynamická masáž

Cílem je probudit a rozpohybovat energii ve vašem nitru.

Biodynamická masáž vychází ze somatické psychoterapie a biosyntézy. Obsahuje prvky klasické masáže, masáže Shiatsu a integrované práce s tělem.  Bios = život, Dynamika = pohyb. Cílem je probudit a rozpohybovat energii ve vašem nitru.

Biodynamické masáže, vyvinula Gerda Boyesen, norská psycholožka a fyzioterapeutka. Vychází z tradice jak klinické, tak i humanistické psychologie. Tato metoda byla původně vyvinuta z biodynamické fyzioterapie a navazuje a dále rozvíjí psychoterapii zaměřenou na tělo, založenou Wilhelmem Reichem. Jejím teoretickým základem je Freudova teorie (podvědomí, libido, strukturní model). Představují spektrum metodických tělesných dotyků, které jsou v biodynamice součástí psychoterapeutického procesu.

Jde o velice uvolňující a relaxační masáž obsahující jemné techniky, při kterých se uvolňuje tzv. svalový pancíř, který je projevem neuvolněné energie z dlouhodobého napětí, ze stresu a traumatických událostí. Nejčastějšími místy blokád bývají oblasti, svalů, bránice a oblast pánve. Důsledkem bývá nedostatečné povrchové dýchání, jehož vlivem dochází ke špatné látkové výměně a poklesu energie.

Masáž je součástí celostní terapie s klientem na úrovni tělo-duše (neboli úroveň somato-emocionální). Pracuje s energetickými blokádami a umožňuje energii proudit do míst, kde je jí nedostatek a odvádět ji z míst, kde jsou energetické přebytky. Cílem masáže je aktivace samo-ozdravných procesů těla, odstranění chronického napětí a znovunastolení volného proudění energie v těle.

Tělo a duše jsou jedním neoddělitelným celkem. Potlačované emoce, stres, nezpracovaná témata, traumata a únava, to vše vede k bolestivému ztuhnutí svalstva na různých částech těla. Jedná se o přirozenou reakci organismu na stres. Svaly se připraví k „boji“, ale pokud nakonec nedojde k samotné akci a následnému uvolnění a my stále držíme vše uvnitř, dochází k traumatu. Svaly se stáhnou a časem začnou bolet. Příčinou může být fyzický i psychický problém nebo prodělaná viróza. Speciální hmaty při této masáži uvolňují psychosomatické blokády projevující se jako napětí v okolí páteře, lopatek a bederní oblasti.

Biodynamická masáž je kromě celkové podpory zdraví účinná mj. při tělesných symptomech napětí, jako jsou např. bolesti zad, bolesti hlavy u žen, poruchy nálady, poruchy spánku, dlouhodobá únava, stres a mnohé další. Zablokovaná životní energie se při a po masáži může vrátit ke svému přirozenému toku, zlepší se vitalita a tělesně-duševní vyváženost. Dochází k pozitivnímu uvolnění pocitů strachu a hněvu a díky tomu může klient zažívat zlepšení Sebe-Vědomí.

Biodynamická masáž podporuje uvědomění těla, důvěru ve vlastní pocity a pochopení emocionální příčiny tělesných symptomů. Provádí se s olejem nebo „nasucho“ přes volné oblečení a to ve třech variantách:

Vitalizující masáž
Posiluje rovnováhu organismu a imunitu, rozproudění energie a její uvolnění

Harmonizující masáž
Používá se v případech duševně fyzického napětí, zmatku, stresu. Pracuje s klidovými technikami současně s dechem klienta

Regenerační masáž
Je ideální při velké strnulosti svalů způsobené psychickým či fyzickým vyčerpáním, používají se hlubší svalové techniky

Po biodynamické masáži je vhodné vnímat sebe a své pocity a potřeby, využít tuto jedinečnou příležitost kontaktu se sebou samým, dopřát si klid, dostatečný čas a prostor pro to, aby mohly v těle nabuzené procesy probíhat, neplánovat si nic důležitého či namáhavého. Bezprostředně po masáži můžete cítit mírnou i větší euforii, pocity radosti a lehkosti, jindy naopak únavu, mohou se uvolnit i pocity smutku, vzteku atd., které byly spojeny s napětím na těle. Vše, co po biodynamické masáži přijde, je žádoucí součástí regeneračního procesu, tak si na ně (a na sebe) udělejte čas, přijměte vše, co přichází, a dopřejte si vše, co Vaše tělo a duše potřebují.